Bramy garażoweBramy segmentowePoradySerwis

Pęknięta sprężyna w bramie – co zrobić?

Pęknięta sprężyna? - Co powinienem zrobić?

Jeśli sprężyna w bramie pęknie, zaleca się wezwanie wykwalifikowanego specjalisty w celu uzyskania pomocy. Próba samodzielnego naprawienia problemu może być niebezpieczna i prowadzić do obrażeń

Sprężyny w bramach garażowych projektuje się tak, aby wytrzymywały minimum 10 000 cykli, a sprężyny przemysłowe nawet 25 000 cykli. Wzmocnione sprężyny mogą wytrzymać jeszcze dłużej, przekraczając 100 000 cykli. Jeśli jednak pęknie jedna sprężyna, zaleca się wymianę wszystkich zamontowanych sprężyn .

Najprościej jest skontaktować się z firmą, która wykonuje coroczne przeglądy Twojej bramy. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, skontaktuj się ze sprzedawcą. Znajomość specyfikacji sprężyn może uprościć rozmowę. W bramach Hörmann parametry sprężyn zależą od typu bramy .

Tak. Na przykład bramy uchylne mają identyczne zestawy sprężyn, przy czym każdy zestaw zawiera od 3 do 9 sprężyn w zależności od ciężaru i rozmiaru skrzydła. Bramy segmentowe mogą posiadać sprężyny naciągowe montowane w prowadnicach pionowych lub sprężyny skrętne montowane na wale w nadprożu .

Aby zmierzyć nieoznaczoną sprężynę skrętową, należy zmierzyć jej średnicę wewnętrzną, długość, grubość drutu i określić kierunek nawoju. Najlepiej najpierw zadzwonić do serwisu, ale w razie potrzeby pomiary można wykonać osobiście .

Pęknięta sprężyna? Jeżeli pękła Ci sprężyna w bramie to …wezwij fachowca (osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje). Jeżeli uważasz, że potrafisz sam sobie poradzić, to przed poluzowaniem pierwszej śruby głęboko się zastanów jakie będą tego konsekwencje. Należy pamiętać, że  grozi przy tym okaleczenie.

Jeżeli masz bramę segmentową ze sprężynami skrętnymi to posiada ona zabezpieczające przed skutkami pęknięcia sprężyny – tak łatwo, bez doświadczenia jej samodzielnie nie zamkniesz.

Wytrzymałość sprężyn

Sprężyna jak każdy element ma prawo się zużyć. Jest to konsekwencja wypracowania. Została ona zaprojektowana do wykonania zadanej pracy i się z tego wywiązała. W bramach garażowych sprężyna powinna wytrzymać min.10 000 cykli, w przemysłowych 25 000. Sprężyny wzmocnione mogą mieć jeszcze większą wytrzymałość – nawet ponad 100 000 cykli. W rzeczywistości, w serwisowanej bramie, wytrzymują nawet 2-3x więcej niż zadeklarował producent. W przypadku jednak pęknięcia jednej sprężyny należy jednak wymienić wszystkie zamontowane.

Jak wymienić sprężyny w bramie?

Najprościej zadzwoń do firmy, która wykonuje coroczne przeglądy Twojej bramy. Jeżeli ich nie robiłeś to skontaktuje się ze sprzedawcą. W każdym przypadku – uprościsz rozmowę – jak będziesz znał parametry sprężyn. W bramach Hörmann – które oferujemy – w zależności rodzaju bramy oznaczenie sprężyny znajdziesz: w bramie:

sprezyna uchylna 1

– bramie uchylnej

Każdy z dwóch zestawów / pakietów sprężyn bramie uchylnej posiada identyczny zestaw sprężyn. W zależności od ciężaru i wielkości skrzydła w pakiecie może być od 3 do 9 sprężyn.

Trzycyfrowy numer pakietu wybity jest na uchwycie spinającym wszystkie sprężyny zamocowanym do płaskownika z podłużnymi otworami („fasolkami”). Otwory służą do regulacji naciągu sprężyn.

Sprężyny wymieniamy kompletami. Nie ma możliwości zakupu pojedynczej sprężyny.

– bramie segmentowej

– ze sprężynami rozciągliwymi

Podobnie jak w bramie uchylnej, mniejsze bramy segmentowe  wyposażone są w zestawy sprężyn rozciągliwych zamontowanych w prowadnicach pionowych. Należy zwrócić uwagę, że w tych pakietach jedna sprężyna montowana jest w drugiej.

Numer zestawu sprężyn znajduje się na aluminiowej tabliczce zamontowanej do trzpienia rolki przez którą przechodzą linki.

W nowych bramach numer nadrukowany jest także na tabliczce znamionowej przyklejonej od wewnątrz do okucia segmentu.

sprezyna rozciagliwa 1
sprezyna skretna 1

– ze sprężynami skrętnymi

Duże bramy segmentowe (lub mniejsze na życzenie klienta) posiadają sprężyny skrętne zamontowane na wale w nadprożu lub w przypadku prowadzenia niskiego na końcu prowadnic poziomych. 

Numer na pękniętej sprężynie wybity jest na aluminiowej tabliczce opasającej pierwszy jej zwój. Numer poprzedzony jest literą „L” lub „R” świadczącej o kierunku nawinięcia sprężyny. Znaleźć go można również wydrukowanego na tabliczce znamionowej bramy.

Jak zwymiarować sprężynę skrętną w bramie przy braku oznaczeń?

Zdarza się, że sprężyna w bramie nie posiada tabliczki. Odpadła, uszkodziła się lub kupiliśmy nieoryginalną sprężynę bez oznaczeń. W takim przypadku najlepiej wezwać serwis najpierw jednak można samemu ją zwymiarować. Jak to zrobić?

sprezyna wymiarowanie 1

– zwymiarować średnicę wewnętrzną,

– zmierzyć długość sprężyny, rozwiniętej sprężyny (najlepiej doprowadzić zwoje do pozycji w której linia naciągu jest w jednym ciągu),

– określić grubość drutu (najlepiej zmierzyć długość 10 zwoi i podzielić wynik pomiaru przez 10),

– określić kierunek nawinięcia (z której strony bramy patrząc od wewnątrz zamontowana jest sprężyna).

Podsumowując: sprężyny wymieniaj tylko w komplecie zlecając tą czynność fachowcowi (nieumiejętna wymiana grozi uszkodzeniem ciała).