Bramy garażoweBramy segmentowePoradySerwis

Dlaczego brama garażowa piszczy? Czy wystarczy ją tylko nasmarować?

Brama garażowa piszczy, skrzypi i nie domyka się?  No cóż, nie ma czegoś takiego jak całkowicie bezgłośna brama garażowa. Jeśli jednak zwykłe odgłosy toczenia i pojedyncze  dźwięki docisku zamienią się w głośne skrzypienie, piszczenie i trzaskanie, należy znaleźć przyczyny i je wyeliminować. Wszystkie ruchome części i elementy z nimi współpracujące mogą być za nie odpowiedzialne. W takiej sytuacji należy wezwać serwis do przeglądu i konserwacji lub samemu spróbować uporać się z problemem.  Jak to zrobić? Od czego zacząć? Oto kilka wskazówek.

Skrzypienie bramy przez niewłaściwy montaż

Pierwszymi i podstawowymi pytaniami jest to, czy brama piszczy od początku eksploatacji i została zamontowana przez autoryzowany serwis. Jeżeli kupiłeś ją w markecie budowlanym i sam zamontowałeś, a hałas wystąpił podczas pierwszego uruchomienia musisz najpierw powtórnie zapoznać się z „Instrukcją montażu”.  Dzięki temu, zweryfikujesz poprawne wykonanie wszystkich czynności i ewentualnie poprawisz kolejność nakładania nakrętek, podkładek, linek, rolek itp. – to wszystko ma znaczenie. Jeżeli jesteś przekonany, że nie popełniłeś błędu możesz przejść do ustawień i regulacji bramy. Jak to zrobić ? O tym powinno być napisane w instrukcji produktu.

Brama garażowa piszcz wówczas kiedy jakiś element jej budowy jest wygięty.
Wygięty trzymacz górnej rolki

Podstawowe zasady:

  1. rolki powinny się swobodnie obracać, ich sworznie muszą być ustawione prostopadle do bieżni prowadnic;
  2. osie zawiasów muszą być równoległe do łączonych płaszczyzn, tu: segmentów;
  3. linki powinny mieć jednakową długość, nie powinny trzeć, obijać się o prowadnice, rolki, itp.
  4. sprężyny powinny być naciągnięte zgodnie z instrukcją konkretnej bramy,
  5. zwoje sprężyn skrętnych nie mogą być ciasno ułożone, ani tym bardziej nachodzić na siebie.

Spełnienie tych zasad w większości sytuacji wystarcza do sprawnego funkcjonowania bramy. A jeżeli nie?

Przyczyny piszczenia bramy

podkladka pod prowadnice
„Podkładka” wyrównująca pion i płaszczyznę (?).

Przyczyną nieprzyjemnego skrzypienia po zamontowaniu bramy może nie być ona sama. Bardzo często problem tkwi w nieprzygotowaniu ściany do montażu. Bramę powinno zamontować się do konstrukcji pionowej tworzącej wraz z nadprożem jednolitą płaszczyznę. Odchylenia od pionów ścian po obu stronach otworu prowadzi do braku równoległego zamontowania obu prowadnic pionowych.  Nierówność powierzchni tynków może być przyczyną punktowego, mocniejszego, przylegania prowadnic do ścian w miejscu ich mocowania.

W przypadku kiedy brama zaczyna  skrzypieć podczas eksploatacji, musisz szukać przyczyny krok po kroku. Oczywiście należy zacząć od własnego zmysłu słuchu i wytropić piszczenie organoleptycznie. Nie zawsze jednak źródło dźwięku będzie przyczyną hałasu, jeżeli jednak tkwi ono w bramie zawęzi możliwości.  

W większości przypadków za piski odpowiada element techniczny. Należy jednak mieć na uwadze, że narażona jest na bardzo zmienne warunki zewnętrzne zarówno trwałe jak i okresowe. Na jej pracę ma wpływ temperatura, wilgotność i zanieczyszczenie. Dlatego zwróć uwagę czy brama skrzypi stale czy tylko o określonych porach dnia lub warunkach atmosferycznych.

Wpływ warunków zewnętrznych na pracę bramę

Temperatura

Temperatura jest czynnikiem, który odgrywa ogromną rolę w akustyce bramy. 

Segmenty bramy, bardzo często w modnych antracytowych kolorach, wyeksponowane na słońce podlegają zjawisku bimetalicznemu, które skutkuje wyginaniu segmentów i w konsekwencji powstawaniu naprężeń w miejscach stykania części ruchomych.

wyginanie
Bimetaliczne wygięcie segmentu

Ekstremalne temperatury, zarówno dodatnie często przekraczające w słońcu 40 stopni Celcjusza, jak i ujemne mają też wpływ na gumowe uszczelki, oponki rolek i inne elementy z tworzyw sztucznych.

Tym czynnikom trudno się przeciwstawić. Można  jednak częściowo ograniczyć ich skutki. Wymaga to jednak okresowej konserwacji bramy ( smarowania i regulowania), nawet dwa razy w roku.

Zanieczyszczenia

Brud – to drugi czynnik, który ma wpływ niewłaściwą pracę i piszczenie bramy. Gromadzi się z czasem użytkowania, ale jest też często pozostałością po budowie. Garaż podczas budowy jest często podręcznym magazynkiem lub nawet miejscem cięcia glazury. W konsekwencji w prowadnicach poziomych bramy zalega warstwa kurzu, przylega on i penetruje części ruchome ( rolki, zawiasy, łożyska ) i w konsekwencji je ściera i unieruchamia. 

Jest jednak najłatwiejszy do wyeliminowania. Często wystarczy Ci szmatka, czasami kompresor. Do bardziej zabrudzonych elementów benzyna ekstrakcyjna lub zmywacz techniczny.

Budynek

W przypadku wiat i garaży wolnostojących (rzadziej budynków)  zdarza się, że konstrukcja „osiada” albo fundament się podnosi, co uwidacznia się pogłębiającym, skośnym, prześwitem pod bramą. W konsekwencji powstaje nie tylko nieszczelność pod dolną uszczelką,  ale również przechylenie całej konstrukcji bramy i wówczas również brama garażowa piszczy, a  skrajnej sytuacji zaklinowanie  płaszcza bramy w prowadnicach.

Eliminacja skrzypienia w takiej sytuacji sprowadza się w zależności od potrzeb do regulacji naciągu linek i sprężyn – pozostaje jednak szczelina pod płaszczem bramy, akceptowalna w pomieszczeniach nieogrzewanych lub do usunięcia poprzez wstawienie ukośnej listwy z uszczelką dolną ( lub wyrównanie posadzki).

Brama garażowa piszczy gdy zaniechano konserwacji.

Piszczenie bramy garażowej pojawia się również gdy zaniechano jej konserwacji.  Gdy się pojawia po dłuższym czasie eksploatacji przyczyną może być:Brama garażowa piszczy gdy trzpienie rolek są nienasmarowane.

  • Brak smarowania – Najczęstszą przyczyną piszczenia bramy garażowej jest brak odpowiedniego smarowania. Regularne smarowanie przesuwnych części zapobiega tarcia i przedłuża żywotność mechanizmu.

  • Uszkodzenie sprężyn – Jeśli Twoja brama garażowa jest starsza, możliwe, że sprężyny są już zużyte i wypracowane, a w skrajnej sytuacji uszkodzone, to powoduje nieprzyjemne dźwięki. Może wystarczy je tylko wyregulować i przesmarować.

  • Problemy z rolkami – Zniszczone lub zanieczyszczone rolki do bramy garażowej mogą powodować piszczenie podczas otwierania i zamykania. Sprawdź ich stan. Może trzymacze, uchwyty, w których są zamontowane maja kapilarki do smarowania. Jeżeli tak nasmaruj.

Jeżeli nie potrafisz sobie z tym poradzić wezwij fachowca. Konserwacja bramy garażowej wymaga czasami specjalisty. Nigdy samodzielnie nie odkręcaj linek i mocowań sprężyn. Nieumiejętne podejście grozi uszkodzeniem ciała. Technik doprowadzi bramę do cichej pracy. Dzięki temu unikniesz przykrej sytuacji, że któregoś dnia jej nie otworzysz. 

One thought on “Dlaczego brama garażowa piszczy? Czy wystarczy ją tylko nasmarować?

Komentarze są wyłączone.